2013 National Robotics Competition

January 26, 2013 at SM Megamall, Megatarde Hall 3

This annual event is being organized by Data Science & Technology Corporation. In keeping with the noble objectives of robotics in fostering educational aims and teaching life skills, the event opens up three major game categories where student delegates can engage in a friendly match highlighting their cunning ability in programming, creativity and cleverness in design and assembly, and keen foresight for possible match turnouts.

Category

Division

Winners

SumoBot

1 KG

Champion

Death Seeker (De La Salle Santiago Zobel)

Davenson Co & Raphael Ramos

 

 

1st Runner-up

Microthomas (St. Thomas Academy)

Rhea Claire Malagamba & Junnel Platon

 

 

2nd Runner-up

CHCS 1KG Team B (Capitol Hills Christian School)

Glenn Jasper Bacuyag & Aljohn Trono

 

500 G

Champion

CHCS 500G Team A (Capitol Hills Christian School)

Sandra Soriano & Jose Maria Dumaya

 

 

1st Runner-up

PYCS 500 Team B (Philippine Yuh Chiau School)

Karl Placido Simon III & Joseph Christian Cua

 

 

2nd Runner-up

STS E (St. Theodore School)

John Kenneth Palmes

 

400 G

Champion

Jamers 400 (St. James Academy)

Joanne Rafael & Maisy Laqueo

 

 

1st Runner-up

Gabby (St. Gabriel Academy of Paraňaque)

Justin Areja & Trisha Areja

 

 

2nd Runner-up

PYCS 400 Team A (Philippine Yuh Chiau School)

Robert Tan & Ardell Justin Vazquez

Royal Rumble

1 KG

Champion

Wheel and Axle (Don Bosco Technical Institute Makati)

Janilo Ocampo & Ramon Protacio

 

500 G

Champion

Rolling Stones (Don Bosco Technical Institute Makati)

Pocholo Manalac & Raphael Atmosphera

 

400 G

Champion

Jairabot (San Rafael Parochial School)

Aira Pacheco & Jan Maveric Aguhar

SumoBot Teacher’s Edition

1 KG

Champion

St. Francis of Assisi College Las Piňas

Ma. Lea Martinez

 

500 G

Champion

St. Theodore School

Roy Canoy

Line Tracing

 

Champion

West Rembo Elementary School

Dean Mar Rendon & Martha Rickiel Urbano

 

 

1st Runner-up

Grace Christian College

Filbert Wee & Aivan Chua

 

 

2nd Runner-up

West Rembo Elementary School

Neil Johann Matias & Cindy Sanoy

Prison Break

 

Champion

SEES 3 PIO HS (Gen. Pio del Pilar National High School)

John Paul B. Caballeda & Panela Marie M. Alegria

 

 

1st Runner-up

Via (Fellowship Baptist College)

Kylo Genova & Jazel Lou Sarabia

 

 

2nd Runner-up

CHCS PB Team A (Capitiol Hills Christian School)

Sebastian Roy Magallanes & Gabriel Duran

Mission Challenge

 

Champion

Grace Christian College

Eldrich Hans Chua & Alvin Chua Jr.

 

 

1st Runner-up

Philippine Yuh Chiau School

John Carlo Garcia & Pearl Antonette Alivia

 

 

2nd Runner-up

Capitiol Hills Christian School

Matthew Villanueva & Nico Joshua Abril

 

 

BACK TO TOP